Logo cuvac

Chov slovenských čuvačov Icon Kontakty Icon Napísali o nás Icon Rodokmeň Icon Súťaže Icon Fotogaléria

Havkáči mali zraz na výstave v hlavnom meste

Citácia článku
Autor: VIERA MAŠLEJOVÁ
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ
17. máj 2010, 13:58


Autor: VIERA MAŠLEJOVÁ Zdroj: Plus JEDEN DEŇ

Na medzinárodnú výstavu psov dorazilo cez víkend do nášho hlavného mesta viac ako štyritisíc štvornohých priateľov človeka z 23 krajín Európy. Na výstavisku pri Dunaji ste mohli vidieť stovky plemien.

So slovenským čuvačom prišiel Ivan Bibza (51) z Likavky, okres Ružomberok. Táto dvojica udrela každému do očí. Pozornosť pútal mohutný biely pes, ale aj jeho majiteľ. Stavebný inžinier sa na výstavu patrične vyparádil. K slovenskému národnému plemenu si obliekol aj národný kroj. „Je to dominantný, cholerický pes. Vie veľmi dobre strážiť dom aj ľudí.

S týmto psom sa nemusíte vôbec báť, všade vás ochráni, aj pred medveďom,“ hovorí o svojom len 19-mesačnom kamarátovi pán Bibza. „Ak mu dáte svoju dušu, vráti vám to svojou láskou,“ prezradil ešte o bielom chlpáčovi.

VIERA MAŠLEJOVÁ


Zdroj: VIERA MAŠLEJOVÁ
BAČA S ČUVAČOM: „Takýto pes vás ochráni aj pred medveďom,“ hovorí Ivan Bibza (51) z Likavky o svojom bielom krásavcovi.

Aktualita

www.slovenskycuvac.info
štvrtok 13. 5. 2010


www.slovenskycuvac.info

V chovateľskej stanici CARIN DOM sa 13.5.2010 narodili šteniatka z opakovaného spojenia po Cara Larin dvor a Garyk Janin ranč.Z tohoto istého spojenia pochádza aj úspešný psík a svetový víťaz mladých 2009 Bak Carin dom.Kontakt na chovateľa nájdete v sekcií šteniatka.

Najkrajšieho psa vyberali v Trenčíne z viac ako dvesto plemien

Citácia článku
Autor: Lucia MACHOVÁ
Zdroj: Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME.
sobota 23. 1. 2010 21:17


Autor: Lucia MACHOVÁ: Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME

Trenčianske výstavisko na dva dni zaplnilo viac ako dvetisíc psov. Cez víkend 23.-24. januára sa tu konal už trinásty ročník medzinárodnej výstavy psov.

TRENČÍN. Do Expo Centra prichádzajú každoročne nielen vystavovatelia, ale aj milovníci psov z celej Európy. Na trinásty ročník medzinárodnej výstavy psov sa prihlásili majitelia viac ako dvetisíc psov z dvanástich štátov. Okrem Slovákov prišlo najviac Čechov, Poliakov, Maďarov a Rakušanov. Zo všetkých plemien bolo na trinástom ročníku najviac Yorkshire Terrierov, Labrador Retrieverov, Golden Retrieverov, Bernských salašníckych psov a Rhodesian Ridgeback z Južnej Afriky.

Slovenské národné plemená

Spomedzi viac ako štyristo vyšľachtených plemien na svete nesú prívlastok slovenské štyri. Na súťaži národných plemien v sobotu 23. januára videli diváci slovenského čuvača, slovenského kopova, československého vlčiaka, chýbal iba slovenský hrubosrstý stavač. Ďalšie slovenské plemená sa podľa riaditeľa výstavy Jaroslava Matyáša nešľachtia. „Zámerne sa psy nešľachtia, skôr sa berú tí, ktorí sa chovali tradične. Nie je účelom šľachtiť nové plemená, ale to, aby zostali v tom type, ktorý je potrebný. Je treba udržiavať povahové vlastnosti psov," hovorí Matyáš.

Povaha je dôležitá aj u psov

Ľudia si podľa neho psov vyberajú často podľa toho ako vyzerajú. Zabúdajú na povahové vlastnosti a potom majú so psom problémy. Zo slovenských plemien sú podľa Matyáša najviac rozšírené kopovy, ročne vyvážajú do zahraničia 400 až 500 šteniat. Slovenský kopov sa používa najmä ako pracovné plemeno na poľovačky, československý vlčiak je zasa najčastejším slovenským psom na výstavách. Čítajte viac: http://trencin.sme.sk:80/c/5206433/najkrajsieho-psa-vyberali-v-trencine-z-viac-ako-dvesto-plemien.html#ixzz0pFEIz8MR

Na výstavisku v sobotu súťažili aj Trenčan Ivan Bibza s desaťmesačným slovenským čuvačom Gordonom

Na výstavisku v sobotu súťažili aj Trenčan Ivan Bibza s desaťmesačným slovenským čuvačom Gordonom

Foto: LUCIA MACHOVÁ


Vychovali šampióna výstav

Citácia článku
Autor: Dagmara Sarita Poliaková
Zdroj: Článok bol uverejnený v MY Liptovské noviny.
utorok 27. 10. 2009 6:00


Autor: Dagmara Sarita Poliaková Zdroj: MY Liptovské noviny 27. 10. 2009

Čuvače boli psy, s ktorým Ivica Blahútová vyrastala. Keď prišla z dolniakov do Likavky pri Ružomberku, zaobstarala si znovu čuvača, Aramisa. Krásny výstavný pes, ktorý so svojou rodinou prežil jedenásť rokov.
LIKAVKA. S Aramisom sme sa v jeho neskorom veku zúčastnili klubovej výstavy slovenských čuvačov v Pribyline. Keď sa stal víťazom v kategórii veteránov, odborníčka na čuvače Janka Goliášová z Pribyliny sa hneď opýtala, kde sme dovtedy so psom boli, keď sme sa neukázali na žiadnych výstavách. Aramis však bol domáci miláčik," upresnil Ivan Bibza, ktorý sa podieľa na výchove psov Ivice Blahútovej. „Aramis nás pred rokom náhle navždy opustil. Prázdny dvor pri dome, veľký smútok v rodine, a tak sme začali zháňať s pomocou Janky Goliášovej nového psíka."

Zažili takmer detektívku

Po rokoch s Aramisom si I. Blahútová s I. Bibzom povedali, že prácu s čuvačmi skúsia na profesionálnej úrovni. „Novým psíkom by sme sa pokúsili zveľadiť toto naše národné slovenské plemeno nielen účasťami na výstavách, ale ho zaradiť aj do chovu. Chceli sme pôvodne psíka z Aramisovho rodu," povedala I. Blahútová. „Jeho brata Bena sme objavili v Rakúsku. Jeho potomok, Athos von Seidenbaum, má sedem rokov a je päťnásobným šampiónom Rakúska. Mal aj iné ocenenia, ale nemal potomstvo."
Nebolo to totiž v záujme jeho majiteľov. Mali ho pre vlastné potešenie, ale dohovorili sa, že ak nájdu vhodnú sučku, môžu prísť „na vohľady". Azda sa zadarí a bude z toho potomstvo. Medzitým sa však na lazoch v Piešti pri Detve narodilo u chovateľky Zuzanky Buzákovej päť čuvačích šteniatok. Jeden psík a štyri fenky.

Predpoklady pre výstavy


Bak, také meno dostal nový pes z detvianskeho vrhu, vyzeral vraj už na prvý pohľad veľmi pekne. Vďaka tomu, že bol zo zimného vrhu, mal krásnu, hustú kožušinu a asi aj to, že sa narodil ako jediný „chlapec" medzi „dievčatami" ho predurčilo na vodcovstvo. Ako štvormesačný absolvoval svoju premiéru na voľbách prezidenta v Likavke, kde so svojím „vodičom" I. Bibzom oblečeným v kroji išli k urne. V marci tohto roku získal prvú trofej medzi čuvačmi na výstave v Nitre a následne v kategórii bejby 3. miesto. Potom pribudli ďalšie víťazstvá vo svojej triede: klubová výstava v Pribyline prvé miesto, v Košiciach na výstave v dorasteneckej triede prvé miesto. „Po týchto úspechoch sme si povedali, keď máme nádejného psíka, prihlásime ho v októbri na svetovú výstavu do Bratislavy," komentoval I. Bibza a vysvetlil: „Taká možnosť neprichádza každý deň. Navyše, na výstavu sme nemuseli cestovať niekde ďaleko do sveta."

Bratislavské prvenstvo


Na celoslovenskej výstave v Bratislave, ktorá sa konala v rámci svetovej výstavy, Bak vyhral v kategórii junior a to ho oprávňovalo nastúpiť do ďalšej súťaže všetkých juniorov slovenských čuvačov. „Aj tu vyhral a to sme ani nečakali," dodal I. Bibza. Séria výhier sa zastavila v kategórii juniorov celého sveta všetkých plemien. Po získaní troch ocenení Cajc mu Slovenskou kynologickou jednotou bol udelený titul s diplomom Slovenský šampión krásy mladých. Do finále postúpilo šesť psov a Bak skončil siedmy. „Tesne pred bránou," okomentoval jeho „vodič". „Nášmu Bakovi ako juniorovi šampiónovi za novodobej éry Slovenska sa však podarili takéto najvyššie ocenenie získať ako jedinému slovenskému čuvačovi od slovenského majiteľa a od slovenského chovateľa."

Na svetovej výstave psov Ivan Bibza z Likavky a Jana Goliášová z Pribyliny v rozhovore s českou chovateľkou čuvačov oblečenou v kroji.

Na svetovej výstave psov Ivan Bibza z Likavky a Jana Goliášová z Pribyliny v rozhovore s českou chovateľkou čuvačov oblečenou v kroji.

Foto: IVICA BLAHÚTOVÁ


Hyperaktívny Bak ani večer nebol unavený a vyskakoval na svojho vodiča Ivana Bibzu. Na fotografii dole Ivica Blahútová s Bakom na výstave v Bratislave. FOTO: ARCHÍV I. BLAHÚTOVEJ

Viac sa dočítate v čísle MY Liptovské noviny.


Toľko psov ešte Slovensko nezažilo

Citácia článku
Autor: Ján GLOVIČKO
Zdroj: Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME.
piatok 9. 10. 2009


Autor: Ján GLOVIČKO Zdroj: Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME

Na svetovú výstavu psov v Bratislave prihlásili majitelia vyše dvadsaťjeden tisíc psov. Svetová promenáda vyše 350 psích plemien sa nezaobíde ani bez tisícok sponiek, hrebeňov či vlastných kočiarov.
BRATISLAVA. Psí brechot, prísne povely v desiatkach cudzích jazykov, ale aj kozmetické salóny či „fitnescentrá" s bežiacími pásmi pre štvornohých miláčikov nájdu fanúšikovia psov na svetovej výstave World Dog Show 2009 v bratislavskej Inchebe. „Svetová výstava psov na Slovensku je zrejme najväčšia v doterajšej histórii svetovej kynológie," povedal včera o podujatí prezident Slovenskej kynologickej jednoty Štefan Štefík.

Luxusný život štvornohých

Po namáhavej ceste lietadlom a pred náročnými súťažami čaká psíkov rozmaznávanie všetkého druhu. Okrem už tradičných odevov, ich majitelia skrášľujú mašličkami, pravidelným česaním či pedikúrou. Nechýbajú ani spreje na srsť a voňavky. Niektorí majitelia vozili svojich psov po areáli v kočiaroch. Pre tých lenivejších súťažiacich, ktorí majú problémy s nadváhou alebo s dýchaním, sa v areáli výstaviska nachádzajú aj posilovacie zariadenia, napríklad bežiaci pás. „Tréner" najskôr psa preškolí na veľmi pomalej rýchlosti, a potom postupne pridáva až kým zviera pochopí, že má bežať na jednom mieste.

Súťažia i bačovia s čuvačmi

Medzi množstvom súťažiacich zo zahraničia je občas počuť aj slovenčinu. Po ďalšie svetové ocenenie v kategórii Junior si prišli manželia Bibzovci z Likavky. Ich ročný Slovenský čuvač nie je na výstavách nováčikom - na svetovej prehliadke v Londýne sa stal šampiónom. Ivan Bibza oblečený v slovenskom kroji pred súťažnou disciplínou žartoval, že pokiaľ ich pes nesúťaži, tak stráži ovce.

Psíkom sa treba venovať

Aj keď psy sú na výstavy a súťaže zvyknutí, smutné psie oči neobišli ani Bratislavu. „Určite je to traumatizujúca skúsenosť pre psa, pretože je naučený žiť vo svojom teritóriu a teraz tú vidí rôznych psov, cíti rôzne pachy a musí sa s tým vyrovnať. Keď chceme uspieť na výstave, tak ho musíme už od malého šteniatka pripravovať na súťaže," povedal Bibza. Chovateľove slová potvrdzuje aj španielsky veterinár Adolf Cabané, ktorý dohliada na delegáciu psov. Tí sa musia vysporiadať s náročným transportom v liedadle, ktorý neznášajú dobre. Na výstavisku funguje aj psia ošetrovňa. Veterinár Karel Hudec najčastejšie pomáha psíkom prekonať traumu z ľudí či žalúdočné problémy. „Sme radi, že existujú takéto podujatia. Dôležité je, že na konci výstavy si všetci uvedomia myšlienku, že pes je členom rodiny. Aj keď na súťaži neuspeje, nemôže byť odložený," povedala Edita Gardonová zo Slobody zvierat, ktoré na podujatí hľadalo domov pre psov z útulkov.

Výstava plná rekordov

Najprestížnejšie kynologické podujatie na svete sa koná každý rok v inej krajine. Tentokrát sa na stredisko milovníkov psov premenila Bratislava. Počas štyroch dní sa tu predstaví vyše 350 psích plemien z takmer šesťdesiatky krajín sveta. Tridsaťšesť štátov bude mať na výstave premiéru. Tisícky psov sa v jedenástich krytých a jednej veľkokapacitnej montovanej hale nebudú len predvádzať, ale najmä súťažiť. Najpočetnejšie je zastúpené plemeno americký stafordšírsky teriér.


© Dalibor Jedlicka, 2010